Spotkanie z organmistrzem
Każda praca wymaga ćwiczeń i systematycznej pracy...
Spotkanie z organmistrzem: Tajemnice zabytkowych instrumentów
We wtorek, 28 października, uczniowie klas 4–8 uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z panem Janem Drozdowiczem, uznanym organmistrzem, który przyjechał do nas aż z Poznania.
Pan Jan od 1982 roku prowadzi własną firmę zajmującą się renowacją instrumentów. Obecnie pracuje między innymi nad renowacją zabytkowych organów Englera w naszym kościele. Prace te, rozpoczęte jeszcze za życia poprzedniego proboszcza, księdza Jerzego Świniarskiego, trwają do dziś ze względu na ich ogromny koszt i skomplikowany charakter.
Budowa organów i ciekawostki techniczne
Podczas spotkania uczniowie zgłębili tajniki budowy tego potężnego instrumentu. Dowiedzieliśmy się między innymi:
-
z czego składają się organy i jak działają miechy oraz mieszki,
-
w jaki sposób wydobywa się z nich powietrze,
-
jak zróżnicowane pod względem wielkości są piszczałki.
Ciekawostką okazało się nazewnictwo – części piszczałki noszą nazwy zapożyczone z anatomii człowieka: wyróżniamy w nich stopę, nogę oraz usta.
Zawód wymagający pasji i cierpliwości
Pan Drozdowicz, który zasiada w komisji egzaminacyjnej dla przyszłych organmistrzów, podkreślił, że jest to zawód ginący. Wymaga on:
-
wieloletniej nauki i systematycznej pracy,
-
zdobywania praktyki pod okiem mistrzów (pan Jan szkolił się m.in. w Belgii),
-
ogromnej precyzji i cierpliwości.
Podziękowania i nadzieja na przyszłość
Spotkanie było niezwykle pouczające. Mamy nadzieję, że już niedługo w naszym kościele odbędzie się prawdziwy koncert na w pełni odrestaurowanym instrumencie.
Z całego serca dziękujemy panu Janowi Drozdowiczowi za przyjazd z tak daleka i podzielenie się z nami swoją ogromną wiedzą oraz pasją.
Autorki relacji: Uczennice klasy 7
Galeria