Spotkanie z organmistrzem

30 . 10 . 2025

Każda praca wymaga  ćwiczeń i systematycznej pracy...

       

Spotkanie z organmistrzem: Tajemnice zabytkowych instrumentów

We wtorek, 28 października, uczniowie klas 4–8 uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z panem Janem Drozdowiczem, uznanym organmistrzem, który przyjechał do nas aż z Poznania.

Pan Jan od 1982 roku prowadzi własną firmę zajmującą się renowacją instrumentów. Obecnie pracuje między innymi nad renowacją zabytkowych organów Englera w naszym kościele. Prace te, rozpoczęte jeszcze za życia poprzedniego proboszcza, księdza Jerzego Świniarskiego, trwają do dziś ze względu na ich ogromny koszt i skomplikowany charakter.

Budowa organów i ciekawostki techniczne

Podczas spotkania uczniowie zgłębili tajniki budowy tego potężnego instrumentu. Dowiedzieliśmy się między innymi:

  • z czego składają się organy i jak działają miechy oraz mieszki,

  • w jaki sposób wydobywa się z nich powietrze,

  • jak zróżnicowane pod względem wielkości są piszczałki.

Ciekawostką okazało się nazewnictwo – części piszczałki noszą nazwy zapożyczone z anatomii człowieka: wyróżniamy w nich stopę, nogę oraz usta.

Zawód wymagający pasji i cierpliwości

Pan Drozdowicz, który zasiada w komisji egzaminacyjnej dla przyszłych organmistrzów, podkreślił, że jest to zawód ginący. Wymaga on:

  • wieloletniej nauki i systematycznej pracy,

  • zdobywania praktyki pod okiem mistrzów (pan Jan szkolił się m.in. w Belgii),

  • ogromnej precyzji i cierpliwości.


Podziękowania i nadzieja na przyszłość

Spotkanie było niezwykle pouczające. Mamy nadzieję, że już niedługo w naszym kościele odbędzie się prawdziwy koncert na w pełni odrestaurowanym instrumencie.

Z całego serca dziękujemy panu Janowi Drozdowiczowi za przyjazd z tak daleka i podzielenie się z nami swoją ogromną wiedzą oraz pasją.

Autorki relacji: Uczennice klasy 7

Galeria

do góry